Dethleffs autocamper

Dethleffs-autocampere til salg lige nu. Sammenlign annoncerne, og kontakt sælgeren direkte.

Guide: Autocampertyper: Hvilken passer til jer? · Køb brugt autocamper: tjekliste til fremvisningen · Kørekortregler og totalvægt

5 autocampere til salg
Sortér efter
1 vogn er skjult, fordi sælgeren ikke har oplyst antallet af sovepladser.Vis den alligevel
Dethleffs Just GO T7052 EBLNy annonce
14
Dethleffs Just GO T7052 EBLDelintegreret på Fiat · Årgang 2022
779.900 kr
B-kørekort4 sovepladser · 33.300 km · automatisk
Herning, JyllandCamping Parken Herning A/S
Dethleffs Trend I7057 EB GTNy annonce
15
Dethleffs Trend I7057 EB GTHelintegreret på Fiat · Årgang 2024
1.199.900 kr
B-kørekort4 sovepladser · 15.250 km · automatisk
Herning, JyllandCamping Parken Herning A/S
Dethleffs Just Camp T7052EB
16
Dethleffs Just Camp T7052EBDelintegreret på Fiat · Årgang 2026
1.079.000 kr
B-kørekort5 sovepladser · automatisk · Enkeltsenge
Herning, JyllandCamping Parken Herning A/S
Dethleffs Just Camp T7052 EBL
19
Dethleffs Just Camp T7052 EBLDelintegreret på Fiat · Årgang 2026
1.078.300 kr
B-kørekort4 sovepladser · automatisk · Enkeltsenge
Herning, JyllandCamping Parken Herning A/S
Dethleffs Just Camp T7052 EBL
16
Dethleffs Just Camp T7052 EBLDelintegreret på Fiat · Årgang 2026
1.128.200 kr
B-kørekort4 sovepladser · automatisk · Enkeltsenge
Herning, JyllandCamping Parken Herning A/S

Overblik over de 5 vogne

Type

  • Delintegreret: 4 vogne
  • Helintegreret: 1 vogn

Ny eller brugt

  • Nye: 3 vogne
  • Brugte: 2 vogne

Pris

  • Typisk 1.079.000 kr
  • 779.900 kr - 1.199.900 kr

Længde

  • Typisk 7,4 m
  • 7,4 m - 7,4 m

Sovepladser

  • 4 sovepladser: 4 vogne
  • 5 sovepladser: 1 vogn

Om Dethleffs-autocampere

Dethleffs begyndte med campingvogne, og autocamperne kom først til senere. I dag er autocamperprogrammet delt af 3.500 kg-grænsen, og på en brugt bil betyder det skel mere end serienavnet, fordi det afgør kørekortet.

De lette serier Just Van, Globebus, Just Go, Just Camp og Trend er i standardudgaven opgivet til 3.499 eller 3.500 kg. Undtagelsen er Globebus Performance T 46, som er opgivet til 3.880 kg. XL begynder ved 4.800 kg, Alpa ved 4.500 kg og Graneo ved 5.500 kg, og de kræver alle C1.

Bogstavet foran tallet følger samme system i alle de opbyggede serier: T er delintegreret, I er helintegreret, og A er alkove. Basiskøretøjet skifter derimod. Just Go står på Ford Transit, Just Camp og Trend på Fiat Ducato, Globebus Performance på VW Crafter og Graneo på Mercedes Sprinter. Bag næsten ens modelnavne kan der altså gemme sig forskellige motorer og værksteder.

Dethleffs' modelprogram

Producentens prisliste for modelår 2027, gyldig fra 1. august 2026, deler de lette autocampere efter udstyr og basiskøretøj. Just Go er en delintegreret på Ford Transit i én længde på 7,35 m, og Just Camp er den tilsvarende indgang på Fiat Ducato med 7 grundplaner på 6,95 og 7,40 m.

Trend ligger over dem og findes både som delintegreret og som helintegreret, hvor den helintegrerede har sænkeseng over førerhuset som standard. Globebus samler de kompakte modeller fra 5,99 m, og Just Van er en delintegreret på kun 2,20 m i bredden.

Over 3.500 kg står XL og Alpa på Fiat Ducato med AL-KO-lavramme, mens alkoven Graneo er bygget på Mercedes Sprinter. Alpa er tegnet til to, og navnet er en forkortelse af det tyske allein reisende Paare, par, der rejser alene.

Active og GT i en annonce betegner pakker, ikke serier.

Serierne

Trend2013-

Trend kom i 2013 og var længe mærkets billige indgang med delintegrerede, helintegrerede og alkover. Serien rykkede siden op i mellemklassen, og alkoven udgik. I 2024 kom en ny generation på Fiat Ducato med fem delintegrerede og fem helintegrerede, og den afløste både den gamle Trend og Pulse. Prislisten for modelår 2027 har en sjette helintegreret, I 7027. Alle nuværende grundplaner er i standardudgaven opgivet til 3.499 kg og måler mellem 6,99 og 7,41 m. Gulvet er bygget uden træindlæg, og vandbåren Alde-varme er et tilvalg i en vinterpakke. Den helintegrerede udgave vejer mere end den delintegrerede med samme grundplan: I 7057 EB er opgivet til 3.000 kg køreklar mod 2.910 kg for T 7057 EB.

Just Camp

Just Camp er den delintegrerede indgang på Fiat Ducato med 7 grundplaner på 6,95 og 7,40 m, alle opgivet til 3.499 kg. T 7052 findes i fire udgaver, hvor EB og EBL har enkeltsenge bagi, mens DBM og DBL har en dobbeltseng på 190 x 150 cm. T 6762 har slet ingen fast seng, og her er sengen en sænkeseng på 200 x 150 cm. Opbygningen er det niveau, producenten kalder Lifetime, med glasfiber på tag og vægge, og varmen er gasdrevet luftvarme. Serien kan bestilles opvægtet til 3.650 kg eller på Ducato Maxi med 4.250 kg.

Just Go2022-

Just Go kom i begyndelsen af 2022 med en opbygning, der minder meget om Just 90, men på Ford Transit frem for Fiat Ducato. AutoBild testede samme år en T 6905 og angav 2.880 kg køreklar, 619 kg nyttelast og et gulv af træsandwich. Prislisten for modelår 2027 har kun T 7055 på 7,35 m. EB og EBL har enkeltsenge på 215 cm, og DBL har et queensbed på 190 x 150 cm. Totalvægten er 3.500 kg, og prislisten tilbyder ingen opvægtning. Ford-basen adskiller den fra Just Camp og Trend, og motoren hører derfor til et andet mærkes servicenet.

Alpa2011-

Alpa kom i 2011, og navnet er en forkortelse af allein reisende Paare. Den er bygget til to, med enkeltsenge foran og en rund siddegruppe bagi. Den korte 6820 fandtes kun som alkove, indtil den også kom som helintegreret til modelår 2022. I dag findes både A og I som 6820-2 og 7820-2. Alle står på Fiat Ducato med AL-KO-lavramme, og 7820-2 er treakslet. Totalvægten er 4.500 kg for 6820-2 og 5.000 kg for 7820-2, så alle kræver C1. Opbygningen er Lifetime Plus uden træindlæg, og installationen ligger frostsikret i en opvarmet dobbeltbund.

Pulse2018-2024

Pulse afløste Advantage i 2018 og blev selv afløst af den nye Trend i 2024. Den var bygget på Fiat Ducato, og i Promobils oversigt over modelår 2022 står Pulse og Pulse Classic 90 som delintegrerede og helintegrerede. Promobil testede i 2018 en I 7051 på 7,40 m med en totalvægt på 3.499 kg, en tomvægt på 3.170 kg og 329 kg nyttelast. Bladet vurderede, at det rakte til to personer. Tag og gulv var af glasfiber og væggene af aluminium. Kun gulvet var uden træ, mens vægge og tag havde forstærkninger af grantræ. En Pulse kunne bestilles med 3.850 kg eller på Maxi-chassis med 4.250 kg, og så kræver den C1.

Tidligere serier - dem du finder brugt

Brugtmarkedet for Dethleffs-autocampere rummer flere serier, der ikke bygges længere, og de ældste biler er fra før de nuværende serienavne. De nyere serier hænger sammen i en kæde.

Trend kom i 2013 og var ifølge Promobil længe mærkets billige indgang som delintegreret, helintegreret og alkove. Serien er siden rykket op i mellemklassen, og alkoven er forsvundet fra programmet.

Pulse afløste Advantage i 2018. I 2024 kom en helt ny Trend, som ifølge AutoBild erstattede både den gamle Trend, Pulse og Just. En Trend fra 2018 og en Trend fra 2024 deler derfor navn, men ikke generation.

Til modelår 2022 byggede Dethleffs jubilæumsserien Trend 90 på Citroën Jumper og serien Just 90 på Fiat Ducato. Just Go kom i begyndelsen af 2022 med en næsten tilsvarende opbygning på Ford Transit.

Alpa har eksisteret siden 2011, men den korte 6820 fandtes kun som alkove, indtil den også kom som helintegreret til modelår 2022.

Esprit og Globetrotter er ikke med i prislisten for modelår 2027. Ifølge producentens side om Lifetime Plus har Esprit, Globetrotter XL I og Globetrotter XXL A samme opbygning som Alpa.

Sådan er en Dethleffs bygget

Dethleffs bygger opbygningen i tre niveauer, og niveauet står i producentens prisliste. Just Go og Just Camp har det niveau, producenten blot kalder Lifetime, med glasfiber på tag og sidevægge og isolering af EPS-skum.

Trend har Lifetime Smart, hvor gulvet er bygget uden træindlæg og beklædt med glasfiber på undersiden. Alpa har Lifetime Plus, hvor vægge, tag og gulv er bygget helt uden træindlæg og holdes stive af polyurethan-lister med XPS-skum imellem.

Forskellen viser sig i fagbladenes tests. AutoBild angav i 2022 et gulv af træsandwich i en Just Go. Promobil fandt i 2018 forstærkninger af grantræ i vægge og tag på en Pulse, selv om gulvet var uden træ. Træ, der bliver vådt, kan rådne, og det er netop det, producenten vil undgå med de dyrere niveauer.

Vinterudstyret følger samme trappe. Just Go, Just Camp og Trend har gasdrevet luftvarme på 6 kW, men Trend kan have en vinterpakke med vandbåren Alde-varme og XPS-isolering. Alpa har vandbåren varme som standard og en opvarmet dobbeltbund, hvor installationen ligger frostsikret.

Vægt og kørekort

For en autocamper er det bilens egen tilladte totalvægt, der afgør kørekortet. Over 3.500 kg kræves C1, og B96 hjælper ikke, fordi den kun gælder vogntog.

Dethleffs' lette serier er bygget lige til grænsen, men flere af dem kan løftes over den. Trend og Just Camp fås i dag opvægtet til 3.650 kg eller på Ducato Maxi med 4.250 kg, og en Pulse kunne i 2018 bestilles med 3.850 eller 4.250 kg. Samme modelnavn kan altså kræve to forskellige kørekort.

I prislisten for modelår 2027 er nyttelasten tyndest i Trends helintegrerede udgaver. En Trend I 7057 EB vejer for eksempel 3.000 kg køreklar med 75 kg fører og må veje 3.499 kg, så der er 499 kg til passagerer, bagage og ekstraudstyr. Vinterpakken med Alde-varme tager alene omkring 70 kg af dem.

Alpa I 7820-2 er treakslet med 5.000 kg totalvægt og kræver C1, uanset udstyr.

Køber du brugt Dethleffs, så tjek det her

Start med at fastslå generationen og basiskøretøjet, for serienavnet gør det ikke alene. En Trend fra før 2024 hører til den gamle serie, og en Trend 90 står på Citroën Jumper frem for Fiat Ducato. Basiskøretøj og totalvægt står i registreringsattesten, og den er det sikreste udgangspunkt, også for de ældste biler fra før de nuværende serienavne.

Læs totalvægten, før bilen prøvekøres. En Trend, Just Camp eller Pulse kan være opvægtet, altså godkendt til en højere totalvægt, og så kræver den C1.

Den køreklare vægt i producentens tabeller må afvige 5 %, og på en Trend I 7057 EB er det op til 150 kg. Ifølge den nuværende prisliste vejer Dethleffs hver ny bil ved båndets ende og sender resultatet til forhandleren. Findes den vejeseddel, siger den mere om nyttelasten end katalogtallet.

Konstruktionen fortæller, hvor fugt kan gøre skade. I en Just Go fra 2022 og en Pulse fra 2018 fandt fagbladene træ i opbygningen, så fugtmålingen bør dække gulv, vægge og tag. I en Alpa ligger installationen i dobbeltbunden, og det er dér, spor efter lækager bør søges.

Mangler servicehistorikken for både bil og opbygning, bør den mangel kunne ses i prisen.

Spørgsmål om Dethleffs-autocampere

Hvad betyder T, I og A i en Dethleffs-autocamper?
Bogstavet angiver opbygningen: T er delintegreret, I er helintegreret, og A er alkove. Tallet følger kun længden løst, for Just Camp T 6752 og T 6812 er begge 6,95 m lange. Bogstaverne efter tallet handler om sengene, hvor EB-modellerne har enkeltsenge bagi og DBL-modellerne et queensbed.
Hvad er forskellen på Pulse og Trend?
Pulse blev bygget fra 2018 som afløser for Advantage, og i 2024 erstattede en ny Trend både Pulse og den gamle Trend. Ifølge AutoBild arvede den nye Trend sit sportslige ydre fra Pulse. En brugt Pulse og en ny Trend kan derfor ligne hinanden udefra, men de hører til to generationer med hver sine data.
Kan en Dethleffs-autocamper køres på almindeligt B-kørekort?
De fleste modeller i de lette serier er i standardudgaven opgivet til 3.499 eller 3.500 kg og kan køres på B. Globebus Performance T 46 er dog opgivet til 3.880 kg og kræver C1. Trend og Just Camp fås også opvægtet til 3.650 kg eller på Maxi-chassis med 4.250 kg, og så kræves C1. XL, Alpa og Graneo ligger altid over grænsen, og tallet står i registreringsattesten.
Hvad betyder GT og Active i annoncen?
Begge er pakker og ikke serier. GT er en designpakke, som producenten i dag tilbyder på Trend, og Promobil nævnte den allerede på Pulse i 2018. Active er en udstyrspakke, og alle Just Camp-grundplaner sælges også som Active-modeller. To biler med samme modelnummer kan derfor være udstyret vidt forskelligt.
Kan en Alpa bruges om vinteren?
Opbygningen er tegnet til det med opvarmet dobbeltbund, frostsikret installation og vandbåren varme som standard. Men bilen trækker på forhjulene, og AutoBild skrev i 2025, at en Alpa hurtigt når grænsen for trækkraft på våde enge og snedækkede bjergveje. Bladet anbefalede snekæder til vinterbrug.

Dethleffs' historie

Dethleffs begyndte med et familieproblem. Arist Dethleffs var ofte på lange forretningsrejser, og hans kone, kunstmaleren Fridel Edelmann, ville gerne med uden at opgive maleriet. I 1931 byggede han derfor en vogn, de kunne bo i undervejs, og kaldte den Wohnauto. Den var hvid og havde vægge af træ, et tag, der kunne løftes, en udtrækkelig seng og en vanddunk med hane.

Vognen skulle både være Fridels atelier og et sted at sove, og der var bygget en seng ind til datteren Ursula. Den var altså tænkt som et sted at opholde sig og ikke kun som et køretøj, og den familiehistorie bruger Dethleffs stadig, når mærket præsenterer sig.

Snart byggede Dethleffs også vogne til kunder, mest til læger, advokater og professorer i familiens omgangskreds. I en af de første kundemodeller, Tourist, kørte familien selv omkring 70.000 kilometer på seks år. I 1936 havde Arist seks fastansatte i den afdeling, der byggede vognene.

Virksomheden var ældre end vognene. Arist Dethleffs lavede piske og skistave i Isny i Allgäu, før han byggede sin første campingvogn, og fabrikken ligger stadig i byen.

I dag hører Dethleffs til Erwin Hymer Group, som siden 1. februar 2019 har været helejet af amerikanske Thor Industries. Koncernen omfatter også blandt andre Hymer, Eriba, Bürstner, LMC, Sunlight, Carado og Etrusco. Det er nyttigt at vide, når mærker skal sammenlignes: flere af de navne, der står side om side, har samme ejer.

Kort om mærket

Stiftet
1931
Land
Tyskland
Fabrik
Isny im Allgäu
Koncern
Erwin Hymer Group (ejet af Thor Industries)

Dethleffs har i over 90 år markedsført sig som mærket til familieferien. Mærket hører til Erwin Hymer Group, som siden 1. februar 2019 har været ejet af amerikanske Thor Industries.

Kilder og opdatering

Kilderne er hentet mellem 10. august 2026 og 18. oktober 2026.

Mærket

Autocamperne