Hymer autocamper

Hymer-autocampere til salg lige nu. Sammenlign annoncerne, og kontakt sælgeren direkte.

Guide: Autocampertyper: Hvilken passer til jer? · Køb brugt autocamper: tjekliste til fremvisningen · Kørekortregler og totalvægt

7 autocampere til salg
Sortér efter
Hymer Redwood 601 ExpeditionNy annonce
22
Hymer Redwood 601 ExpeditionCampervan på Fiat · Årgang 2027
947.800 kr
B-kørekort2 sovepladser · 0 km · automatisk
Fredericia, JyllandFritidsbiler ApS
Hymer Redwood 600 140 HK
12
Hymer Redwood 600 140 HKCampervan · Årgang 2027
996.300 kr
B-kørekort2 sovepladser · 0 km · automatisk
Haslev, SjællandFritidsbiler ApS
Hymer Grand Canyon S
4
Hymer Grand Canyon SCampervan på Mercedes · Årgang 2026
1.449.900 kr
B-kørekort4 sovepladser · 0 km · automatisk
Haslev, SjællandFritidsbiler ApS
Hymer Ayers Rock 140 HK
2
Hymer Ayers Rock 140 HKCampervan på Fiat · Årgang 2024
749.900 kr
B-kørekort2 sovepladser · 9.100 km
Haslev, SjællandFritidsbiler ApS
Hymer Free S600 Mercedes 315 CDi 150 Hk
8
Hymer Free S600 Mercedes 315 CDi 150 HkCampervan på Mercedes · Årgang 2024
699.900 kr
B-kørekort2 sovepladser · 0 km
Haslev, SjællandFritidsbiler ApS
Hymer Free 602Ny annonce
13
Hymer Free 602Campervan på Fiat · Årgang 2021
599.990 kr
B-kørekort92.000 km · Enkeltsenge
Vamdrup, JyllandDansk Autocamper Import
Hymer Masterline BML I780
28
Hymer Masterline BML I780Helintegreret på Mercedes · Årgang 2021
1.599.950 kr
4 sovepladser · 21.000 km · Enkeltsenge
Randers NV, JyllandHinshøj Caravan A/S

Overblik over de 7 vogne

Type

  • Campervan: 6 vogne
  • Helintegreret: 1 vogn

Ny eller brugt

  • Nye: 4 vogne
  • Brugte: 3 vogne

Pris

  • Typisk 947.800 kr
  • 599.990 kr - 1.599.950 kr

Længde

  • Typisk 5,99 m
  • 5,41 m - 7,89 m

Sovepladser

  • 2 sovepladser: 4 vogne
  • 4 sovepladser: 2 vogne
oplyst for 6 af 7

Om Hymer-autocampere

Hymer er først og fremmest et autocampermærke, og det har det været siden det første Hymermobil i 1971. Programmet består af B-Klasse med flagskibet B-ML, den delintegrerede ML-T på Mercedes-Benz Sprinter, den lette Exsis under 3.500 kg og campervans, som tidligere blev solgt under navnet Hymercar.

Vægtklassen følger serien, men ikke helt skarpt. B-ML er godkendt til over 3.500 kg og kræver mindst C1. De fleste grundplaner i ML-T og Exsis fås til 3.500 kg, hvor et almindeligt B-kørekort rækker. Begge har dog i flere årgange også kunnet bygges tungere, og enkelte grundplaner findes kun over 3.500 kg.

Koderne i navnene er nemme at lære. B står for B-Klasse, den helintegrerede linje fra 1981, som i dag findes som B-ML (MasterLine) og B-MC (ModernComfort). I betyder helintegreret og T delintegreret, så en B-ML I og en B-ML T er to opbygninger i samme serie.

Hymers modelprogram

Til modelår 2027 omfatter programmet blandt andet B-ML, B-MC, ML-T, Exsis-t, Grand Canyon S og Yellowstone. B-ML er flagskibet på Mercedes-Benz Sprinter og fås som I 780, I 880 og T 780.

B-MC fik til 2027 også en 580-grundplan, og ML-T fås som 570 og 580, blandt andet som Xperience. ML-T 570 fås desuden som CrossOver med firehjulstræk som standard. Exsis-t 580 Xperience er den lette model med en totalvægt under 3.500 kg.

Campervans fordeler sig på to platforme. Grand Canyon S står på Mercedes-Benz Sprinter, mens de Fiat-baserede vans fra modelår 2027 er samlet under navnet Yellowstone med grundplanerne 540, 600, 601, 602 og 640.

Tallene går igen på tværs af serierne. En 580 findes både som B-MC, ML-T og Exsis-t, og det er tre forskellige biler.

Serierne

B-ML2019-

B-ML står for B-Klasse MasterLine og er Hymers flagskib på Mercedes-Benz Sprinter. Den helintegrerede udgave blev præsenteret i april 2019, og den delintegrerede T 780 fulgte i juli 2020. Begge står på Hymers egen SLC-ramme med dobbeltbund. Promobil opgiver en I 780 fra modelår 2020 til 3.480 kg i køreklar stand og 7,89 m i længden. Til modelår 2027 fås B-ML som I 780, I 880 og T 780 med solceller på 330 W og en opvarmet ferskvandstank på 200 l.

ML-T

ML-T er en delintegreret serie på Mercedes-Benz Sprinters originale ramme med baghjulstræk, og firehjulstræk fås som ekstraudstyr. Den fandtes allerede i 2016-programmet, og de fleste grundplaner fås til 3.500 kg. I 2020-kataloget gik 560, 570 og 580 dog op til 4.100 kg, og 620 stod kun til 4.100 kg. I modelår 2024 kunne ML-T 580 fås i vægtvarianter på 3.880 og 4.100 kg. I 2020-kataloget fandtes ML-T som 560, 570, 580 og 620, og 570, 580 og 620 havde enkeltsenge. Til modelår 2027 fås 570 og 580, blandt andet som Xperience med automatgear, og 570 også som CrossOver med firehjulstræk som standard.

B-Klasse1981-

B-Klasse er Hymers helintegrerede linje fra 1981 og har skiftet meget undervejs. I 2016 stod grundmodellen, PremiumLine og den store SL på Fiat Ducato, SL på Ducato Maxi med en totalvægt på 5.000 kg, mens StarLine S var B-Klasse på Mercedes-Benz Sprinter med 5.300 kg. ModernComfort fra 2018 og MasterLine fra 2019 står på Mercedes-Benz Sprinter med Hymers SLC-ramme.

Ayers Rock

Ayers Rock er en kompakt campervan på Fiat-chassis. Promobil beskriver den som 5,40 m lang og tænkt til brug i byen og i hverdagen, og den blev solgt under navnet Hymercar. I 2022 reviderede Hymer Ayers Rock sammen med de andre vans på Fiat-chassis, og fra modelår 2027 er de alle samlet under navnet Yellowstone.

Tidligere serier - dem du finder brugt

Brugtmarkedet rækker over flere chassisgenerationer. I 2016-programmet stod B-Klasse-grundmodellerne 678 og 698, PremiumLine fra B 544 til B 708 og den store B-Klasse SL på Fiat Ducato. Grundmodellerne og PremiumLine havde letvægtschassis fra AL-KO, og SL stod på Ducato Maxi med op til 8,86 m. StarLine S, som kataloget kaldte B-Klasse på Mercedes-basis, stod derimod på Mercedes-Benz Sprinter og var godkendt til 5.300 kg.

Samme år havde Hymer også Exsis-t og Exsis-i, Tramp CL og SL, ML-T og ML-I på Mercedes-Benz og en kompakt Hymer Van på 5,45 m.

B-Klasse ModernComfort var ifølge Hymer den første autocamper med Mercedes-Benz Sprinter på Hymers egen SLC-ramme og kom til forhandlerne fra slutningen af august 2018. Den helintegrerede B-ML blev præsenteret i april 2019, og T 780 kom i juli 2020 som den første delintegrerede MasterLine. Navnet B-Klasse blev hængende, så en brugt B-Klasse kan stå på både Fiat og Mercedes-Benz, afhængigt af årgang og udgave.

Hymercar var navnet på Hymers campervans, og Promobil beskriver den kompakte Ayers Rock som 5,40 m lang. I 2022 reviderede Hymer sine vans på Fiat-chassis, Ayers Rock, Yosemite, Grand Canyon og Yellowstone, og fra modelår 2027 hedder de alle Yellowstone.

Sådan er en Hymer bygget

Det, der går igen gennem Hymers opbygninger, er Pual-væggen: aluminium og polyuretanskum limet til en sandwich, hvor tag og vægge er limet elastisk sammen. For en B-ML I 780 fra modelår 2020 opgiver Promobil vægge og tag på 34 mm og et gulv på 41 mm, og Hymers prisliste for modelår 2024 har de samme mål for T 780.

Chassiset er den anden halvdel. SLC er Hymers egen letvægtsramme. Ifølge producenten er den 16 % lettere end en traditionel ramme, og den giver en opvarmet dobbeltbund på 36 cm til tanke og bagage. Garagen på disse modeller må laste op til 450 kg, og i 2020 rummede tankene 180 l ferskvand og 150 l spildevand.

ML-T er bygget anderledes. Den står på Mercedes-Benz Sprinters originale ramme med baghjulstræk og fås med firehjulstræk som ekstraudstyr. To biler kan altså have samme grundplan, mens forskellen sidder under gulvet og ikke ses på tegningen.

Vægt og kørekort

For en autocamper er det køretøjets egen tilladte totalvægt, der afgør kørekortet. Op til 3.500 kg rækker et almindeligt B-kørekort, og over 3.500 kg og op til 7.500 kg kræves mindst C1.

B-ML ligger over grænsen. I 2020-kataloget var B-ML 780 godkendt til 4.430-4.500 kg, og i prislisten for modelår 2024 er B-ML T 780 godkendt til 4.430 kg med vægtvarianter på 3.880 og 4.500 kg. Promobil opgiver en B-ML I 780 fra modelår 2020 til 3.480 kg i køreklar stand.

B-MC kan ligge på begge sider af grænsen. I 2020-kataloget stod den til 3.500-4.500 kg, og i prislisten for modelår 2024 var den godkendt til 4.430 kg med mulighed for 3.500, 3.880 eller 4.500 kg.

De fleste grundplaner i ML-T og Exsis fås til 3.500 kg, men ikke alle. I 2020-kataloget gik ML-T 560, 570 og 580 fra 3.500 til 4.100 kg, mens ML-T 620 kun stod til 4.100 kg, og Exsis gik op til 4.500 kg. I prislisten for modelår 2024 kunne ML-T 580 fås i vægtvarianter på 3.880 og 4.100 kg, og ML-T 570 CrossOver stod til 4.100 kg. Exsis-t 580 Xperience er i 2027-programmet en let model under 3.500 kg.

B-Klasse 678 og 698 kunne i 2016 leveres til både 3.500 og 3.850 kg, mens B-Klasse SL var godkendt til 5.000 kg og StarLine S til 5.300 kg. Det er derfor registreringsattesten, der viser, hvilken vægtklasse en given bil hører til.

Køber du brugt Hymer, så tjek det her

Start med at få serien på plads, fordi den afgør chassis, vægtklasse og kørekort. Det er også her, navnene kan drille. Hymers materiale til modelår 2027 nævner B-ML som I 780, I 880 og T 780, mens 580 er en grundplan i ML-T, B-MC og Exsis-t. Står der B-ML T 580 i en annonce, passer navnet altså ikke med producentens betegnelser.

Identificér derfor bilen ud fra registreringsattesten, før du sammenligner den med andre. Det gælder også en B-Klasse, som kan stå på Fiat Ducato eller på Mercedes-Benz Sprinter, og en ML-T eller Exsis, som kan være godkendt til mere end 3.500 kg.

Led efter fugt ved samlinger, vinduer, tagluger og garagelåger, hvor opbygningen har åbninger. En fugtmåling er billig i forhold til at skille en limet samling ad. På modeller med SLC-dobbeltbund ligger tanke og varme under gulvet, så det er værd at åbne lugerne og se efter vandspor ved tanke og rør.

Mangler servicehistorikken for bilen eller for opbygningen, bør prisen afspejle det, for så er den ene del af køretøjet udokumenteret.

Spørgsmål om Hymer-autocampere

Hvad betyder I og T i Hymers modelnavne?
I står for helintegreret, hvor førerhuset er bygget ind i opbygningen, og T for delintegreret, hvor bilens eget førerhus bevares. Bogstavet står efter serienavnet, fx B-ML I 780 og B-ML T 780, og Exsis findes tilsvarende som Exsis-i og Exsis-t.
Hvad er forskellen på B-ML og ML-T?
B-ML er flagskibet i B-Klasse og står på Mercedes-Benz Sprinter med Hymers egen SLC-ramme. Den er godkendt til over 3.500 kg, i prislisten for modelår 2024 fx 4.430 kg for T 780. ML-T er en delintegreret serie på Sprinterens originale ramme med baghjulstræk, hvor de fleste grundplaner fås til 3.500 kg, men også i tungere udgaver. Navnene ligner hinanden, men bilerne kan kræve forskelligt kørekort.
Kan en Hymer-autocamper køres på almindeligt B-kørekort?
Mange kan, men ikke alle. De fleste grundplaner i ML-T og Exsis fås til 3.500 kg, men flere årgange kunne også bygges til 3.880-4.500 kg, ML-T 620 stod i 2020 kun til 4.100 kg, og B-ML kræver mindst C1. B-MC fandtes fra 3.500 til 4.500 kg, og ældre B-Klasse-modeller fandtes i udgaver på 3.850 kg og som SL på 5.000 kg. Det er totalvægten i registreringsattesten, der afgør det.
Hvad blev der af Hymercar?
Hymercar var navnet på Hymers campervans, fx Ayers Rock og Grand Canyon. I dag sælges de som Hymer Camper Vans. Til modelår 2027 er de Fiat-baserede vans samlet under navnet Yellowstone, mens Grand Canyon S står på Mercedes-Benz Sprinter.

Hymers historie

Hymer begyndte som et værksted i Bad Waldsee. Alfons Hymer byggede landbrugskøretøjer fra 1923, og hans søn Erwin kom ind i forretningen som ung ingeniør i 1956.

Året efter byggede Erwin Hymer den første campingvogn sammen med ingeniøren Erich Bachem. Producenten regner selv 1957 som Hymers stiftelsesår og fejrede 60 år i 2017. Campingvognene fik navnet Eriba efter Bachem, mens Hymer-navnet med tiden kom til at stå på autocamperne.

Den første Hymer-autocamper, Caravano, blev bygget i 1961, og det første Hymermobil kom i 1971. Ti år senere fulgte den helintegrerede B-Klasse, som stadig findes i programmet som B-ML og B-MC. Den 100.000. Hymer-autocamper forlod produktionen i Bad Waldsee i oktober 2004, og i 2014 var tallet for autocampere og campingvogne tilsammen nået 150.000.

To tekniske valg går igen gennem mange årgange. Fra 1978 byggede Hymer vægge i Pual, en limet sandwich af aluminium og polyuretanskum, og senere kom SLC, en letvægtsramme, Hymer selv har udviklet. Pual bruges i både autocampere og campingvogne, mens SLC kun findes under autocamperne.

Navnene har til gengæld flyttet sig. Eriba og Hymer blev i 1980 lagt sammen i selskabet Eriba-Hymer GmbH, og siden har campingvognene skiftet mellem at blive solgt som Eriba og som Hymer. Derfor kan den samme vogn stå under to mærker i to annoncer.

I dag markedsfører Hymer GmbH & Co. KG fire mærker: Hymer Motor Caravans, Hymer Camper Vans, Hymer Original Parts og Eriba Caravans. Virksomheden hører til Erwin Hymer Group, som siden 1. februar 2019 har været helejet af amerikanske Thor Industries. Koncernen omfatter også Bürstner, Dethleffs, Carado og Sunlight, men Hymer og Eriba deler både selskab og fabriksby.

Kort om mærket

Stiftet
1957
Land
Tyskland
Fabrik
Bad Waldsee i Sydtyskland
Koncern
Erwin Hymer Group (ejet af Thor Industries)

Hymer sælger i dag autocampere og campervans under eget navn, mens Hymer GmbH & Co. KG sælger sine campingvogne under mærket Eriba. Producentens danske pressemeddelelse fra august 2026 har koncernens nordiske salgsselskab, Erwin Hymer Group Nord i Vejle, som kontakt.

Kilder og opdatering

Kilderne er hentet mellem 13. oktober 2026 og 18. oktober 2026.

Mærket

Autocamperne