Brugt McLouis autocamper

McLouis-autocampere til salg lige nu. Sammenlign annoncerne, og kontakt sælgeren direkte.

Guide: Autocampertyper: Hvilken passer til jer? · Tjekliste før du køber brugt · Kørekortregler og totalvægt

1 autocamper til salg
Sortér efter
McLouis Mc4 873 G
15
McLouis Mc4 873 GDelintegreret på Fiat · Årgang 2023
869.900 kr
B-kørekort4 sovepladser · 12.500 km · automatisk
Herning, JyllandCamping Parken Herning A/S

Om McLouis-autocampere

McLouis bygger kun autocampere og campervans, og hver opbygning har sit eget serienavn: Glamys er alkoven, Mc4 den delintegrerede, Nevis den helintegrerede og Menfys campervannen. De fleste står på Fiat Ducato, men i 2026 fås Glamys og Mc4 også på Ford Transit.

I de nyere årgange følger første ciffer i tallet udstyrsserien, så en Mc4 379 hører til serie 300 og en Mc4 879 til serie 800. I kataloget for 2021 står de to som samme grundplan i to udstyrsniveauer, men de to sidste cifre går ikke altid igen i begge serier.

I camperonline.it's prisoversigt for 2026 står alle modeller til 3.500 kg, bortset fra en enkelt campervan på 3.300 kg, og camping-car.com's tekniske ark nævner en tungere udgave som tilvalg. For den konkrete bil er det totalvægten i registreringsattesten, der afgør, om et almindeligt B-kørekort rækker.

McLouis' modelprogram

Programmet for 2026 består af seks linjer. Glamys 300 er alkoven på 6,99 m med op til 8 sovepladser på Fiat Ducato eller Ford Transit.

Mc4 fås i serie 300 og serie 800, begge fra 6,99 til 7,45 m og med op til 5 sovepladser. Serie 800 er det højeste udstyrsniveau, og producenten fremhæver blandt andet et kompressorkøleskab på 158 liter og et nyt bagparti med LED-lygter.

Mc4 Slim kom med 2025-kollektionen som mærkets første smalle delintegrerede, 2,15 m bred, 5,99 til 6,69 m lang og bygget på Ford Transit.

Nevis 800 er den helintegrerede og fås kun på Fiat Ducato og kun i den lange udgave på 7,45 m.

Menfys er campervans fra 5,41 til 6,36 m, hvor Next-udgaven står på Citroën Jumper og S-line på Fiat.

Numrene 870, 873, 879 og 881 går igen i både Mc4 800 og Nevis 800, men det er to forskellige opbygninger. Se derfor efter, om annoncen gælder en delintegreret eller en helintegreret, og ikke kun på tallet.

Serierne

Mc42010-

Mc4 er den delintegrerede og mærkets bredeste linje, lanceret til 2010-sæsonen med 3 modeller og en sænkeseng som kendetegn. Sengen har siden været standard i nogle udstyrsserier og ekstraudstyr i andre. I 2026 findes Mc4 i serie 300 og 800 fra 6,99 til 7,45 m på Fiat Ducato eller Ford Transit, og første ciffer i nummeret angiver serien.

Mc4 Slim2025-

Mc4 Slim er en smal udgave af Mc4 på 2,15 m, introduceret med 2025-kollektionen som mærkets første smalle delintegrerede. Den bygges på Ford Transit i tre grundplaner fra 5,99 til 6,69 m, alle til 3.500 kg i camperonline.it's prisoversigt for 2026.

Nevis2011-

Nevis er den helintegrerede, lanceret til 2011-sæsonen med Nevis 872 og 875 og dengang med stil og udstyr fra flagskibet Tandy. Senere årgange bar numre som 873G, 880G og 80G med udstyrsniveau. I 2026 hørte Nevis til serie 800, kun på Fiat Ducato og kun i 7,45 m. Ifølge camping-car.com's datablad var Nevis 880 G fra 2016 7,44 m lang, godkendt til 3.500 kg og med en nyttelast på 343 kg.

Glamys2011-

Glamys er alkoven og var oprindelig indgangen til programmet, da den afløste Lagan til 2011-sæsonen. De første år fandtes Glamys også som delintegreret med numre som 54G, 63 og 72. I 2026 er Glamys en alkove på 6,99 m med op til 8 sovepladser på Fiat Ducato eller Ford Transit.

Menfys

Menfys er campervan-linjen, præsenteret for det italienske marked til 2019-sæsonen. I 2026 består den af Next på Citroën Jumper og S-line på Fiat fra 5,41 til 6,36 m. På producentens side for Menfys står der 10 års garanti mod indtrængende vand.

Tandy

Tandy var flagskibet i årene omkring 2011 med både alkover og delintegrerede, og ejeranmeldelser viser Tandy-alkover helt tilbage fra 2007. Programmet for 2012 havde alkoverne 621, 636G, 638G og 642 samt de delintegrerede 650, 673, 675G og 676G. Ifølge camping-car.com's datablad var Tandy 673 fra 2011 7,38 m lang, godkendt til 3.500 kg og med 4 sovepladser og en nyttelast på 357 kg.

Lagan

Lagan var indgangslinjen frem til 2011, hvor den blev afløst af Glamys, og fandtes både som alkove og som delintegreret. I 2010-programmet var Lagan 220 en alkove på 6,86 m med 7 pladser, mens Lagan 263 var en delintegreret på 6,82 m med 4.

Glen

Glen er en ældre McLouis-linje fra før 2011, som kendes fra ejeranmeldelser af både delintegrerede og alkovemodeller. Tjek mål, basiskøretøj og udstyr på den konkrete bil i registreringsattesten og udstyrslisten.

Tidligere serier - dem du finder brugt

Brugtmarkedet dækker tre navnesystemer, og det hjælper at holde dem adskilt, når du sammenligner annoncer.

Før 2011 havde linjerne navne som Lagan, Steel og Tandy, og i ejeranmeldelser optræder også Stirling og Glen. Flere af dem fandtes både som alkove og som delintegreret.

Lagan var indgangen og blev afløst af Glamys til 2011-sæsonen. Steel var mellemtrinnet blandt alkoverne, mens Tandy var flagskibet med både alkover og delintegrerede som Tandy 673. Samme sæson kom de helintegrerede Nevis til, og året før var Mc4 lanceret som delintegreret med sænkeseng.

I årgangene lige før 2019 havde programmet tre udstyrsniveauer, Gold, Diamond og Karat, som til 2019-sæsonen blev erstattet af serie 300 og serie 800. Siden har serierne skiftet igen: kataloget for 2021 har serie 200, 300 og 800, men kataloget for 2022 kun 200 og 800.

Første ciffer betyder ikke det samme i alle årgange, og samme grundplan kan findes i to udstyrsserier. Sammenhold derfor modelnavnet med årgangen i registreringsattesten, når du sammenligner to annoncer.

Står der MJT foran modelnavnet i en annonce, henviser det til Fiats Multijet-motor og ikke til en McLouis-serie.

Sådan er en McLouis bygget

Til 2015-sæsonen indførte McLouis en byggemåde uden træ som bærende element i vægge og gulv.

Ifølge omtalen af 2015-programmet var væggene allerede i brug i den tidligere produktion. De var 33 mm med glasfiber på begge sider, isolering af ekstruderet polystyren og en ramme af kompositharpiks. Det nye var gulvet, en sandwich på 54 mm med glasfiber på begge sider og en ramme af kompositmateriale. Grænsen ved 2015 gælder altså først og fremmest bunden og ikke hele opbygningen.

I kataloget for 2022 er vægge og tag 30 mm og gulvet 54 mm. Garagens bund er beklædt med glasfiber som beskyttelse mod fugt og stenslag.

I 2012-programmet stod alkoverne på et højt chassis med længdevanger, mens delintegrerede og helintegrerede stod på Fiats sænkede campingchassis. Begge havde bredere spor bagtil. Citroën Jumper var et alternativ til Fiat i 2021 og 2022.

I Nevis 880 G fra 2016 sidder et gasfyr fra Truma, C6, og i 2022-programmet et Combi-gasfyr på 4 kW.

Vægt og kørekort

For en autocamper afgør bilens egen tilladte totalvægt kørekortet: op til 3.500 kg rækker et almindeligt B-kørekort, og derover kræves C1.

I camperonline.it's prisoversigt for 2026 står alle modeller til 3.500 kg eller derunder, men camping-car.com's tekniske ark for 2026 nævner en tungere udgave som tilvalg på flere modeller. Den konkrete bils totalvægt står i registreringsattesten.

Nyttelasten er knap. Ifølge camping-car.com's datablade var en Tandy 673 fra 2011 og en Nevis 880 G fra 2016 begge godkendt til 3.500 kg med 4 pladser og en nyttelast på henholdsvis 357 og 343 kg. De kilo skal række til passagerer, bagage og cykler.

I kataloget for 2022 er den køreklare vægt regnet med 20 liter i ferskvandstanken, så fylder du mere vand på, går det fra nyttelasten. Ekstraudstyr hæver den køreklare vægt og kan i sidste ende koste godkendte siddepladser.

Køber du brugt McLouis, så tjek det her

Spørg først til bilens historik. McLouis begyndte som mærke til udlejning, så en ældre bil kan have været udlejet. En tidligere udlejningsbil er ikke nødvendigvis dårligere, men den har haft mange forskellige brugere, så det er værd at gennemgå den ekstra grundigt.

Den træfri bund kom til 2015-sæsonen, så på ældre biler bør en fugtmåling også dække gulvet og overgangene mellem gulv og vægge.

Garantien mod indtrængende vand er opgivet til 5 år i kataloget for 2021 og til 10 år fra kataloget for 2022. For betingelserne henviser producenten til forhandlernettet, så servicebogen bør vise, hvor og hvornår tæthedskontrollerne er lavet.

Den køreklare vægt i kataloget for 2022 er regnet uden ekstraudstyr ud over standard, så en vejning af den konkrete bil viser, hvor meget der er tilbage til familie og bagage.

Spørgsmål om McLouis-autocampere

Hvem ejer McLouis?
McLouis hører i dag til den franske Trigano-koncern. Før det var mærket en del af den italienske SEA-gruppe sammen med Elnagh og Mobilvetta, og Trigano købte hele SEA - meddelt i november 2012 og regnet som 2013. Selskabet har stadig adresse i Toscana, hvor mærket blev grundlagt i 1999.
Er McLouis et skotsk mærke?
Nej, navnet lyder skotsk, men McLouis er et italiensk mærke, grundlagt i Colle Val d'Elsa i Toscana i 1999. De første biler var beregnet til udlejning, før mærket blev en almindelig producent.
Hvad betyder tallet i modelnavnet?
I de nyere årgange følger første ciffer udstyrsserien. Kataloget for 2021 fører fx Mc4 379 og Mc4 879 som samme grundplan i serie 300 og 800. Serierne har dog skiftet mellem årgangene, så læs altid nummeret sammen med årgangen i registreringsattesten.
Hvad er forskellen på Mc4 og Nevis?
Mc4 er den delintegrerede, oprindelig lanceret med sænkeseng, som i nogle årgange er standard og i andre ekstraudstyr, mens Nevis er den helintegrerede. I 2026 går numrene 870, 873, 879 og 881 igen i begge, men Nevis fås kun i 7,45 m og kun på Fiat Ducato.
Kan en McLouis køres på B-kørekort?
I camperonline.it's prisoversigt for 2026 står modellerne til 3.500 kg eller derunder, men en tungere udgave findes som tilvalg. Camping-car.com's datablade angiver 3.500 kg for en Tandy 673 fra 2011 og en Nevis 880 G fra 2016. Ved den konkrete bil er det registreringsattesten, der afgør det. Regn også på nyttelasten: ifølge databladet havde Nevis 880 G fra 2016 343 kg med 4 pladser.

McLouis' historie

McLouis er et ungt mærke målt med branchens alen, men programmet har allerede skiftet navnesystem flere gange. Mærket blev grundlagt i 1999 i Colle Val d'Elsa i Toscana, og i begyndelsen var bilerne bygget til udlejning. Ifølge Triganos italienske selskab blev McLouis godt modtaget i Europa og blev hurtigt en almindelig producent.

Navnet lyder skotsk, men McLouis har været italiensk fra første dag.

Før Trigano hørte McLouis til den italienske SEA-gruppe sammen med Elnagh og Mobilvetta. I november 2012 meddelte Trigano, at koncernen købte hele SEA, og McLouis regner selv 2013 som året, hvor mærket kom ind i Trigano.

McLouis skriver selv, at programmet fra starten dækkede alkover, delintegrerede og helintegrerede, og senere er campervans kommet til under navnet Menfys.

Flere af serienavnene har overlevet ejerskiftet: Mc4 kom til 2010-sæsonen og den helintegrerede Nevis til 2011-sæsonen, begge under SEA, og begge står stadig i programmet for 2026.

Selskabet har i dag adresse i Poggibonsi i provinsen Siena, og ifølge den franske fagpresse ligger fabrikken i udkanten af byen.

I dag hører McLouis til Triganos italienske gren sammen med Elnagh, Mobilvetta og Roller Team. Koncernen ejer også blandt andre Adria, Chausson og Benimar.

Kort om mærket

Stiftet
1999
Land
Italien
Fabrik
Toscana (selskabet har adresse i Poggibonsi, provinsen Siena)
Koncern
Trigano (Frankrig)

McLouis er et italiensk mærke i den franske Trigano-koncern og bygger autocampere og campervans, men ingen campingvogne. Ifølge en fransk fagomtale fra 2021 begyndte mærket i den billige ende af markedet og har siden lagt bedre udstyrede serier ovenpå.

Kilder og opdatering

Kilderne er hentet mellem 13. oktober 2026 og 18. oktober 2026.

Mærket

Autocamperne

Modeller fra McLouis

Helintegrerede