Brugt Cabby campingvogn

Cabby-campingvogne til salg lige nu. Sammenlign annoncerne, og kontakt sælgeren direkte.

Guide: Før I køber brugt campingvogn: 8 ting I skal tjekke · Trækvægt - kan min bil trække vognen? · Kørekortregler og totalvægt

1 campingvogn til salg
Sortér efter
1 vogn er skjult, fordi sælgeren ikke har oplyst antallet af sovepladser.Vis den alligevel
Cabby Comfort 620 L
9
Cabby Comfort 620 LCampingvogn · Årgang 2014
209.950 kr
4 sovepladser · 1.900 kg totalvægt · Mover · Enkeltsenge
Randers NV, JyllandHinshøj Caravan A/S

Om Cabby-campingvogne

Det sidste katalog fra fabrikken i Kristinehamn er for modelår 2016, og fabrikken gik konkurs i januar samme år. En brugt Cabby-campingvogn er derfor fra 2016 eller tidligere. Står der et senere årstal i annoncen, så spørg, om det er modelåret eller datoen for første registrering. Vognene blev bygget til nordisk vinter, og det præger alle årgange: Vægge, tag og gulv er isoleret med indsprøjtet polyuretan, og vandbåren gulvvarme blev standard i 2004.

Programmet var bredt til sidst. Kataloget for 2016 rummer 37 grundplaner fra 570 til 900, fordelt på enkeltsenge, dobbeltseng, flexi og familievogne med køjer.

Fabrikkens garantier er udløbet, og der er ingen producent at gå til, så det, du ved om vognen, kommer fra sælgeren og papirerne. Kataloget for vognens årgang opgiver mål, vægt og udstyr for hver eneste grundplan, så sammenlign annoncens oplysninger med det.

Cabbys modelprogram

Cabby har intet nuværende program. Det sidste katalog, for 2016, havde to serier, Comfort og Caienna, der delte de samme 37 grundplaner. Den lettere Cruze, som kom til modelår 2014, var ikke med.

Comfort var grundudgaven, men udstyret var omfattende fra fabrikken. Alde-centralvarme med gulvvarme, opvarmet afløb, en indvendig spildevandstank på 25 liter og et køleskab på 189 liter hørte til standarden.

Caienna lagde mere oven i, blandt andet mikrobølgeovn, centralstøvsuger, mediecenter og individuel styring af gulv- og radiatorvarmen. Det er udstyr og ikke konstruktion, der skiller de to serier ad, og derfor kan grundplanerne sammenlignes direkte på tværs af dem.

Modellerne var delt i fire grupper. Single har to enkeltsenge, Double en dobbeltseng, Flexi en ekstra siddegruppe, der kan blive til seng, og Family har køjer til børnene.

Tallet i navnet svarer omtrent til karrosseriets længde. En 620 er 625 cm uden trækstang og 751 cm i alt, mens de største 900-modeller er 10 m lange.

Serierne

Comfort2014-2016

Comfort var navnet på Cabbys grundudgave i de sidste årgange og dækker alle grundplaner fra 570 til 900. Som serienavn står Comfort i katalogerne for 2014 og 2016, mens Cabby Comfort Concept tidligere var producentens samlebetegnelse for isolering og varme. Grundudstyret i 2016 omfattede Alde Compact 3020 med vandbåren gulvvarme og radiatorer, opvarmet afløb, indvendig spildevandstank og tørreskab med ventilator i de fleste modeller. Fjernstyringen Cabby Prosafe, der virker via mobilnettet, var et tilvalg på Comfort fra 2014. Alle modeller var 252 cm brede, og tjenestevægten gik i 2014 fra 1.440 kg for 570 F3 til 2.085 kg for 900-modellerne.

Caienna2011-2016

Caienna kom til modelår 2011 som et udstyrsniveau på næsten alle Cabbys grundplaner og fra 2012 på dem alle. Konstruktion og mål er de samme som i grundudgaven, så forskellen ligger i udstyret. I Caienna kunne gulvvarmen fra starten køre alene, uden at resten af centralvarmen var tændt. I 2016 hørte mikrobølgeovn, centralstøvsuger, mediecenter med dvd, subwoofer, elektrisk håndklædetørrer og Big Foot-støtteben til standarden. Køkkenbord og borde havde mørke laminatplader, og fjernstyringen Cabby Prosafe var standard fra 2014. Udstyret koster vægt: i 2014 vejede en Caienna mellem 63 og 83 kg mere end samme grundplan som Comfort på modellerne fra 620 til 740. Den forskel skal regnes med, når totalvægten er registreret i et lavt trin.

Tidligere serier - dem du finder brugt

Navnet kan hjælpe dig med at kontrollere annoncens årgang. I kataloget for 2004 har vognene tocifrede navne som 56 F3 og 61 FM, mens kataloget for 2008 er gået over til tre cifre som 620 F3.

Til og med modelår 2009 fandtes nogle af de korte grundplaner i to bredder. Et plus i navnet, fx 620+ F3, betød en karrosseribredde på 252 cm og 234 cm indvendigt, mens vognen uden plus var 235 cm bred og 217 cm indvendigt. Fra 2010 var alle modeller brede, men plusset blev stående i navnene til og med 2011. Plusset siger altså kun noget om bredden på vogne til og med 2009.

Til modelår 2011 kom Caienna som et ekstra udstyrsniveau på næsten alle modeller, og året efter på dem alle. Modelår 2012 var ifølge producenten en ny generation med ny front, ny bagende, nyt bad og en bredere dør. Plusset forsvandt fra navnene, og grundplanen LT blev delt i LTD og LTF. Står der et plus på en vogn fra 2012 eller senere, så spørg sælgeren, om årgang og betegnelse stemmer med registreringsattesten.

Comfort optræder først som serienavn i kataloget for 2014. Før da indgik ordet i Cabby Comfort Concept, producentens samlebetegnelse for isolering og varme i alle vogne, og det var ikke navnet på en serie.

Samme år kom Cruze, en lettere og smallere vogn, som Cabby rettede mod førstegangskøbere. Den blev bygget af Dethleffs efter Cabbys specifikationer og havde Alde-centralvarme, men ikke vandbåren gulvvarme. Til modelår 2014 kom også 900-serien på 10 m, og 700 blev afløst af den tandemakslede 710.

Sådan er en Cabby bygget

Det særlige ved vognene er Cabbymetoden. Vægge, tag og gulv blev bygget som hele enheder, hvor polyuretan blev sprøjtet ind under højt tryk mellem ydersiden og en inderside af vandfast krydsfiner.

I kataloget for 2008 er der 32 mm polyuretan i vægge og tag og 34 mm i gulvet. Det er ikke meget på papiret, men producenten opgav, at det isolerede lige så godt som 49 mm EPS.

Fra 2006 blev samlingerne mellem tag, front og vægge låst med en profil af polyuretan, Power Lock, der ifølge producenten ikke skabte kuldebroer. Til modelår 2016 kom Cabbymetoden 2.0 med en ny skumteknik.

Chassiset kom fra AL-KO fra 2000, og antislingresystemet ATC var standard fra 2007. Støttebenene sidder i chassisets længdebjælker og ikke i gulvet. Varmen kom fra et Alde-fyr, som i 2008 fordelte varmen i tre gulvkredse med hver sin afspærringsventil.

Konstruktionen betyder, at der ikke er et træskelet i væggene, der kan rådne - men inderside og gulv er stadig krydsfiner, og fugt skal derfor måles indvendigt.

Vægt og kørekort

Cabby leverede mange grundplaner i flere vægttrin, så samme model kan have vidt forskellig totalvægt. I 2013 kunne en 570 F3 registreres fra 1.440 til 1.800 kg og en 620 L fra 1.490 til 1.800 kg.

Det laveste trin efterlader næsten intet at laste. Tjenestevægten for 570 F3 var 1.440 kg inklusive en standardlast på 80 kg, altså præcis det samme som totalvægten i laveste trin. Caienna-udstyret lagde i 2014 desuden mellem 63 og 83 kg til tjenestevægten på modellerne fra 620 til 740.

De store vogne lå markant højere. En 740 LTD var godkendt til 2.400 kg og 900-serien fra 2014 til 2.600 kg.

For en campingvogn er det bilens og vognens samlede tilladte totalvægt, der afgør kørekortet. Over 3.500 kg kræves B96, som rækker til 4.250 kg, og derover kræves BE. En 620 L på 1.800 kg bag en bil på 2.000 kg giver 3.800 kg og kræver B96. En 740 LTD på 2.400 kg bag samme bil giver 4.400 kg, og så kræves BE.

Køber du brugt Cabby, så tjek det her

Ingen Cabby er længere dækket af fabrikken. Tæthedsgarantien løb 5 år og totalgarantien 2 år, og det sidste katalog er for modelår 2016. Spørg derfor sælgeren om vognens historik, og få den fugtmålt før handlen.

Start med registreringsattesten, fordi den viser, hvilket vægttrin vognen er registreret i. På de laveste trin er der reelt ingen nyttelast at tale om.

Reservedelene er det næste spørgsmål. Polar købte i 2016 reservedelshåndteringen og maskinerne til reservedelsproduktionen og flyttede lageret til Dorotea. Fyr og chassis kommer fra Alde og AL-KO, men vægge, tag og gulv blev bygget som hele enheder i Kristinehamn. Har vognen skader udvendigt, så spørg en Polar-forhandler før handlen, om de nødvendige karrosseridele kan skaffes. Kan ingen bekræfte det, er det uvist, om skaden kan udbedres.

Fugtmålingen bør især dække samlingerne mellem tag og vægge og området omkring vinduerne. Skummet optager ifølge producenten ikke fugt, så det er krydsfineren i inderside og gulv, der tager skaden.

Prøv også varmen, og mærk efter, at alle gulvkredse bliver varme. En Cruze har ikke vandbåren gulvvarme.

Spørgsmål om Cabby-campingvogne

Bygges der stadig Cabby-campingvogne?
Nej. Cabby gik konkurs i januar 2016, og konkursboet meddelte i marts samme år, at produktionen af campingvogne ophørte. Polar købte varemærket og reservedelshåndteringen, men Polars nuværende program omfatter kun vogne under Polars eget navn. Det sidste katalog fra Kristinehamn er for modelår 2016, så alle Cabby-vogne på markedet i dag er brugte.
Hvad betyder plus-tegnet i fx 620+ F3?
Til og med modelår 2009 fandtes nogle grundplaner i to bredder. Med plus var vognen 252 cm bred og 234 cm indvendigt, uden plus 235 cm og 217 cm. Fra 2010 blev alle modeller bygget i den brede udgave, og fra 2012 forsvandt plusset også fra navnene i producentens kataloger.
Hvad er forskellen på Comfort og Caienna?
De deler grundplaner og konstruktion, så forskellen ligger i udstyret. Caienna kom til modelår 2011 og havde blandt andet mikrobølgeovn, centralstøvsuger og mediecenter som standard. Comfort var grundudgaven, men med Alde-varme, gulvvarme og opvarmet afløb. Caienna vejer mere, i 2014 mellem 63 og 83 kg på modellerne fra 620 til 740.
Kan man få reservedele til en Cabby?
Til varme og chassis, ja, for de er standardkomponenter fra Alde og AL-KO. Polar købte i 2016 reservedelshåndteringen fra konkursboet og flyttede lageret til Dorotea, og Polars direktør sagde dengang, at målet var en langsigtet forsyning til både forhandlere og ejere. Spørg en Polar-forhandler, hvilke Cabby-specifikke dele der kan skaffes i dag.
Hvad betyder bogstaverne i modelnavnet?
Tallet er længdeklassen, og bogstaverne beskriver indretningen. L står for to enkeltsenge og F3 for en dobbeltseng, mens F2C er familievognen med køjer. På LTD sidder toilettet i dørsiden og på LTF i vinduessiden, og modellerne med Q i navnet har en skråtstillet queensbed.

Cabbys historie

Cabby var en svensk producent af campingvogne med fabrik i Kristinehamn i Värmland. Fabrikken gik konkurs i januar 2016, og i marts samme år meddelte konkursboet, at produktionen af campingvogne ophørte.

Grundlæggeren Tore Nilsson startede i 1963 et ingeniørfirma i Kristinehamn, mens producenten selv regnede 1964 som startåret. Det år blev den første vogn tegnet, og den første model, Cabby 400, gik i serieproduktion i 1965. Navnet Cabby Husvagnar AB kom først i 1966.

Byggemåden blev mærkets kendetegn fra begyndelsen. Polyuretanskum blev sprøjtet ind mellem den ydre og den indre væg, så der opstod en selvbærende sandwichkonstruktion uden træskelet. Ifølge Husvagn & Camping hentede Nilsson idéen fra Bofors' kampvogn Strv S, og producenten kaldte siden teknikken for Cabbymetoden.

I 1968 fik Cabby en ny fabrik i Kristinehamn. Mærket var ifølge CampingSverige det mest solgte i Sverige i 1969 og 1973, og i rekordåret 1976 blev der solgt 3.600 vogne. Ejerskabet skiftede flere gange undervejs. Fra 2001 indgik Cabby i Tirus Group, og i 2008 overtog Outback Capital Management fra Karlstad virksomheden.

Samme år ramte finanskrisen, og ifølge Husvagn & Camping stod der derefter 1.200 usolgte vogne på lager. I 2014 fulgte en rekonstruktion, hvor omkring en tredjedel af de ansatte måtte gå, og fabrikken byggede derefter kun på bestilling. Det rakte ikke. I januar 2016 trak banken kreditterne, Cabby blev erklæret konkurs, og 63 ansatte mistede arbejdet.

I marts 2016 købte Polar fra Dorotea varemærket og reservedelshåndteringen af konkursboet, og reservedelslageret blev flyttet nordpå. Produktionen af campingvogne i Kristinehamn stoppede derimod. Polars program består i 2026 af linjer under Polars eget navn, og Cabby er ikke blandt dem.

Cabby byggede også autocampere i perioder, senest i små serier fra 2003 til 2009, men derefter koncentrerede fabrikken sig om campingvogne til nordisk klima.

Kort om mærket

Stiftet
1964
Land
Sverige
Fabrik
Kristinehamn i Värmland (produktionen ophørte i 2016)

Cabby-fabrikken i Kristinehamn gik konkurs i januar 2016, og konkursboet meddelte i marts samme år, at produktionen ophørte. Mærket handles derfor som brugte campingvogne. Herhjemme blev mærket solgt gennem en agent, og i 2010 var det Camping Nordic. Agenten oplyste dengang, at langt de fleste af mærkets kunder brugte vognene hele året. I Sverige havde Cabby ifølge konkurrenten KABE en markedsandel på 4 % af campingvognene i både 2015 og 2016.

Kilder og opdatering

Kilderne er hentet mellem 13. oktober 2026 og 18. oktober 2026.

Mærket

Campingvognene